Kordiseps mantarının faydaları

Cordyceps (kordiseps), aslında parazitik organizmalar olan, Çin, Nepal ve Tibet’in yüksek platolarındaki tırtılların üzerinde yaşayan, çok sayıdaki mantar ailesinden birisidir. Aynı zamanda “tırtıl mantarı” olarak da adlandırılır.

Cordycep mantarları, “egzotik” şifacılar olarak çok nadir yetişirler. Yılın belirli zamanlarında ve dünyanın sadece belirli bölgelerinde deniz seviyesinden 3.800 m yüksekliklerde tırtılların üzerinde bulunurlar. Bu nedenle de çok değerlidir.

Bir çeşit doğal “immüno-güçlendirici ilaç” olarak düşünülen kordiseps takviyeleri, hayatı tehdit eden enfeksiyonları veya hastalıkları takiben bağışıklık sistemini normale döndürmek için kullanılmaktadır. Kordiseps, iyileşme süresini hızlandırırken otoimmün bozuklukları, aşırı inflamasyonu ve doku hasarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak araştırmalar, kordisepsin hafif uyarıcı veya “adaptogen otlar” gibi davranabildiğini, stres veya yorgunlukla mücadele ettiğini ve doğal olarak enerji seviyelerini arttırdığını gösteriyor. Kordisepsin en çok araştırılan faydalarından bazıları atletik performansı arttırmak, virüslere karşı bağışıklığı arttırmak ve hatta ömrü uzatmaktır. 

Kanserle mücadeleye ek olarak kordisepsler, aşağıdaki tedavilere yardımcı olmak için kullanılır:

 • Kronik bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları
 • Öksürük, soğuk algınlığı ve grip
 • Üreme sorunları ve cinsel işlev bozukluğu
 • Böbrek hastalıkları
 • Mesane enfeksiyonları ve idrara çıkma sorunları
 • Astım
 • Hepatit B
 • Düşük kan dolaşımı ve düzensiz kalp atışı
 • Kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol
 • Karaciğer bozuklukları
 • kas zayıflıkları
 • Kronik yorgunluk sendromu ve düşük enerji
 • Halsizlik 

Kordisepsin Faydaları

 • Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır ve Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır.

Farmakolojik ve biyolojik çalışmalar, kordisepsin bağışıklık fonksiyonunu olumlu şekilde etkilediğini ve kardiyovasküler, solunum, endokrin ve üreme sistemlerine fayda sağladığını bulmuştur. Kordiseps, inflamasyon düşürücü polisakkaritler, modifiye nükleozidler ve siklosporinler içerdiğinden, kanser ve immünolojik bozukluklarla mücadelede yardımcı olabilir.

Bazı kanıtlar kemoterapi sırasında veya sonrasında kordiseps takviyelerinin alınmasının tedavinin semptomlarını düşürebileceğini ve vücudun savunma mekanizmalarını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, normal yağ seferberliğini geri getirmelerine ve kalp hastalığından kognitif düşüşe kadar hemen hemen her kronik hastalığa katkıda bulunan oksidatif hasarı azaltmalarına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Kordiseps ayrıcac yaşlanmaya katkıda bulunan lipid peroksidasyon seviyesini ve monoamin oksidaz aktivitesini düşürür. Bağışıklık sisteminin ve üreme / cinsel işlevlerin iyileştirilmesi için etkili olduğuna işaret etmektedir.

 • Dayanıklılık ve Atletik Performansı Geliştirir.

Enerji verici bir adaptojen olarak kordiseps yorgunlukla mücadele, kas ağrılarını tedavi etme ve zayıflığı önleme konusunda yardımcı olabilir.

Birçok çalışma, kordisepsin fiziksel yetenekleri, dayanıklılığı kısmen iyileştirebileceğini ileri sürüyor, çünkü vücuttaki egzersizler sırasında ana enerji kaynaklarından biri olan ATP’yi arttırıyor.

 • Doğal Bir Afrodizyak Gibi Çalışır.

Geleneksel olarak, her iki cinsiyetten insanlar libidolarını ve üreme işlevlerini güçlendirmek için korditlerden meydana gelen tonikleri tüketirler. Kordiseps takviyelerinin, vücudun oksijeni daha verimli kullanmasına, fiziksel sağlık ve cinsel işlev için önemli olan kan akışını geliştirmesine yardımcı olabileceği görülüyor. Çoğu hastalığın kökünde gelişmiş dayanıklılık, yorulmak ve düşük iltihaplanma seviyeleri, kordisepsin doğurganlığı arttırdığı birkaç başka neden olarak da sayılabilir. Böylece kordiseps infertilite için doğal bir tedavi ve iktidarsızlık için doğal bir çare olarak kullanılabilir.

 • Diyabetle savaşır.

Kordiseps, d-mannitol kordisepin ve 3′-deoksiyadenosindeki iki aktif bileşen, insülin ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan çeşitli fizyolojik etkilerden kısmen sorumludur. Yapılan araştırmalarda kordiseps takviyeleri, normal ve diyabetik deneklerde hipoglisemik etkiler ile mücadelede yardımcı olmuştur. Bu da, kordisepsin şeker hastalığını doğal olarak tedavi etmek için yararlı olabileceğini gösterir. 

 • Karaciğer Fonksiyonunu ve Detoksifikasyonu Geliştirir.

Kordiseps, özellikle hepatit B gibi bozukluklardan dolayı hasar gören karaciğer hastalarında karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Karaciğer, toksinlerin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olduğundan, karaciğer fonksiyonlarının arttırılması, kordisepsin bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkilemesinin bir yoludur.

Hem karaciğer hem de kalp üzerinde pozitif etkilerinin birlikte gözlemlenmesinin bir nedeni, daha sağlıklı bir karaciğer işlevidir. Daha iyi sindirim ve yağ asitleri kullanımına izin verdiği için kordisepsin trigliserit düzeylerini iyileştirmesine ve kalp sağlığına faydası sağlandığı bilinmektedir.

 • Solunum Enfeksiyonları ile Mücadele eder.

Araştırmalar kordiseplerin kronik bronşit, öksürük ve astım için doğal bir çare olarak çalışmayı da içeren çeşitli solunum yolu hastalıklarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Suplementasyon, detoksifikasyon ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir, böylece akciğerlere ulaşan oksijen miktarı iyileşir. 

Product added to wishlist
Product added to compare.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır Daha Fazla Bilgi